BOYAMA

2014 yılının ikinci yarısında işletmeye aldığı dünyanın en son teknolojinin kullanıldığı boya hattında çok kısa sürede hedeflenen kaliteyi yakalayan TATMETAL ; Boyalı sac pazarındaki bilinirliğini ve etkinliğini her geçen gün arttırarak pazar payını büyütmektedir.


 Pazara sunulan boyalı ürünlerle ilgili olarak farklı sektörlerden, farklı ürünler için alınan geri dönüşler, TATMETAL 'in ürün geliştirme ve alternatif pazarlar yaratma konusundaki en önemli itici gücü ve teşviki olmaktadır.


 TATMETAL 'in entegre yapısı nedeniyle sahip olduğu geniş ürün ve üretim yelpazesi, boyalı sac üretiminde müşterilerine daha esnek ,daha hızlı ve daha uygun maliyetlerle servis verebilme imkanı sağlamaktadır. 
Müşterilerinin çözüm ortağı olmayı hedefleyen yaklaşım ve anlayışı ile TATMETAL ; hayalleri zorlamaya, fark yaratmaya devam etmektedir.

Hitap edilen sektörler içinde yer alan İNŞAAT SEKTÖR 'ünde tek kat oluk, trapez , sandviç panel, kompozit panel, prefabrik yapı, metal yapı , asma tavan , yağmur suyu olukları , garaj kapısı ve panjur üreticileri başlıca boyalı sac kullanıcılarıdır.

Farklı sektörlerin farklı estetik ve kalite beklentilerini de karşılamayı hedefleyen TATMETAL ; zengin renkler de ağaç, granit, fırça farklı desenlerin ve wrinkle , portakal , deri gibi farklı efektlerin yer aldığı  ürün yelpazesi ile , inşaat sektörünün dışında MOBİLYA VE METAL AKSESUAR SEKTÖR 'lerine de hizmet vermektedir.

Bu sektörde polyster (PE) , PUR, PUR-PA , PVDF , TEXTURE POLYSTER, HDPE , HB , HB-PUR - WRINKLE  gibi boya türleri kullanılmakta ve GALVANİZ (HDG) , ALUMİNYUM(ALU), SST , PARLAK ALUMINYUM , SOĞUK SAC (CRS) gibi metaller istenilen renklere boyanabilmekte ve kaplanabilmektedir.

Yine hitap edilen sektörler içinde yer alan BEYAZ EŞYA SEKTÖRÜ 'ünün lider kuruluşları ile birlikte , özel boyalı ve özel kaplamalı saclarla yapılan uygulamalar da alınan başarılı sonuçlar, söz konusu sektörün de farklı beklentilerini karşılama , onlara daha yüksek katma değerleri ürünleri , daha düşük maliyetlerle sunabilme olanaklarını da doğurmuş ve uzun soluklu iş birlikteliklerinin kapılarını açmıştır.

Galvanizli sac , Aluminyum , Soğuk sac ,Paslanmaz sac üzerine yapılan , TEXTURE , POLYESTER , AFBLAK uygulamaları neticesinde elde edilen kimyasal ve fiziksel dayanımlar, hedeflenen şekilde gerçekleşmiş , memnuniyet verici sonuçlar elde edilmiştir.

Özellikle parmak izi bırakmayan şeffaf kaplamalar , kurutma makinaları için yapılan özel kimyasal kaplamalar , çamaşır makinası, buzdolabı başta olmak üzere beyaz eşya sektörüne girebilen her ürün için farklı desen ve efektlerde üretilebilen tüm saclar , ürün yelpazemizi çeşitlendirerek kullanıcılarının beğenilerine farklı alternatiflerin sunulmasını sağlamıştır. 

Ayrıca AMBALAJ SEKTÖR 'ü de farklı niteliklerde ki boyalı sacların yoğun olarak kullanıldığı bir başka uygulama alanı olarak karşımıza çıkmakta , başta; varil, teneke kutu, konserve kapak ve kutuları  olmak üzere  benzeri ürünlerin yapımında da kullanılmaktadır.

ETP, AL(PP), CRS gibi metallerin üzerine EMAYE, EPOKSİ , FENOLİK, LAK , PP LAK  boya türleri uygulanmakta ve bu sektör giderek artan talebin olduğu bir pazar olarak görülmektedir.

TATMETAL ; hammadde tedariğini kendisinin yaptığı standart boyalı ürünlerin ve sipariş üzerine ürettiği özel boyalı ürünlerin yanı sıra, tesislerinde istenirse FASON olarak boyama ve kaplama  hizmeti sunabilmektedir.

BOYAMA HATTI ÖZELLİKLERİ
Boyanabilir Metaller
Daldırma Galvaniz
Elektro Galvaniz
Galvalum
Alüminyum
Teneke ( Krom ve Kalay Kaplı )
Boyanabilir Metal Ölçüleri
Kalınlık: 0.2 –1.2 mm
Genişlik: 800 mm –1.300 mm
Giriş Bobin Detayları
İç Çap: 508 mm-600 mm
Dış Çap: min. 850 mm –max. 2.100 mm
Ağırlık: max. 25 ton
Çıkış Bobin Detayları
İç Çap: 508 mm-600 mm
Dış Çap: min.850 mm –max. 1.500 mm
Ağırlık: max. 10 ton
Hat Hızı
Nominal: 100 metre / dakika
Hedef: 120 metre / dakika
Üretim Kapasitesi (0.5 x 1200 mm ve 100 m/d için)
Yıllık: 150.000 ton
Saatlik: 28.26 ton
Üretim Saati: 5958 saat / yıl (%75 üretim oranı ile)
Ürün tipleri
Boyalı Metal ( Bobin veya Levha )
Film Laminasyonlu Metal ( Bobin veya Levha )
Koruyucu filmli boyalı ve lamine bobin & levha
Hedef Müşteri Grupları
ÇATI / CEPHE KAPLAMA
BEYAZ VE ELEKTRONİK EŞYA
AMBALAJ
DEKORATİF ÜRÜNLER
AYDINLATMA
OTOMOTİV
BOYA HATTI KALİTE LABORATUVARI
Bu birimde ürünlerin boya kalınlıkları, renk ve parlaklık değerleri, kimyasallara karşı direnç değerleri, eğme sırasında çatlama dirençleri , hızlı deformasyona karşı dirençleri , derin çekme , yapışkanlık dirençleri EN 13523 standardına göre test ve analiz edilmektedir.
Uygulanabilir Boyalar
Son Kat
Standart Polyester PE
Super Polyester SPE veya HPE
PVDF
Poliüretan PU
Poliüretan Polyamid PUPA (PURPA)
Plastisol PVC
EpoksiFenolik EPF
Astar
Polyester PE
Poliüretan PU
Akrilik ACR
Arka Boya
Epoksi EPX
Epoksi Polyester EPP
Efektler
Düz (Solid)
Metalik
Sedef (Pearl)
Buruşuk (Wrinkle)
Gofraj (Embossed)
Ağaç, Mermer,Bakır,Paslanmaz vb.(Designed)
Tekstüre (Textured/Portakal,Toz Boya vb.)
Uygulanabilir Kalınlıklar
PE–HPE-15-20 mikron(Tek Kat) max 50 mikron(İki Kat)
PVDF-15-20 mikron(Tek Kat) max 50 mikron(İki Kat)
PUPA-15-20 mikron(Tek Kat)max 50 mikron(İki kat)
PVC-100-200 mikron(Tek Kat)